Badanie USG tarczycy — wpływ chorób tarczycy na ciążę

Badanie USG tarczycy jest niezwykle ważne. Szczególnie w ciąży, ponieważ ta w dużym stopniu wpływa na tarczycę. Rośnie zużycie jodu, który tracimy, wydalając go razem z moczem. Produkowane jest również dużo więcej hormonów tarczycy, a ona sama się powiększa, tam, gdzie jest zbyt mało wspomnianego wcześniej jodu. Tarczyca w ciąży wzrasta aż do 40 %. Badanie tarczycy w ciąży powinno być wykonywane między 4 a 8 tygodniem. Na początku wykonuje się jedynie wynik TSH, zaś jeżeli wynik okaże się nieprawidłowy, lekarz zleca dodatkowe badania, na oznaczenie poziomu wolnych hormonów i przeciwciał przeciwtarczycowych. Istnieje także sytuacja, w której TSH jest zbyt niskie. Może się tak zdarzyć, zwłaszcza jeżeli ciężarna kobieta przyjmuje sterydy lub heparynę albo leki przeciwzakrzepowe. W przypadku nieprawidłowych wyników ciężarne przeważnie kierowane są na wykonanie USG tarczycy.

fot. pixabaycom | cc0

Niedoczynność tarczycy, a wpływ na ciąże

Niedoczynność tarczycy, której nie będziemy leczyć, może spowodować poważne konsekwencje dla zdrowia: niedokrwistość, stan przedrzucawkowy, odklejenie łożyska, a nawet krwotok w okresie poporodowym. Przeważnie matki, które lekceważą lub nie kontrolują tarczycy mogą narazić swoje dzieci na niedoczynność, niedowagę, zaburzenia oddychania, a nawet zmniejszony iloraz inteligencji. Zmiany, które zachodzą w wyniku nieleczonej niedoczynności tarczycy u matki, odbiją się na dziecku nieodwracalnie, już w okresie ciaży. Dlatego tak ważnym jest aby kontrolować poziom TSH i w razie potrzeby wykonywać USG, ale także wzbogacić swoją dietę o suplementację jodem.

Jaki wpływ na ciąże ma potwierdzona badaniem USG nadczynność tarczycy?

Jaki wpływ na ciąże ma potwierdzona badaniem USG nadczynność tarczycy? Nadczynność tarczycy charakteryzuje się nadmierną aktywnością gruczołów tarczycy. Gruczoł ten wytwarza sporo tyroksyny, a nadmiar hormonów ma wpływ na przyspieszenie wielu funkcji organizmu. Objawy, które występują na skutek nadczynności tarczycy, to: ubytek masy ciała, drażliwość, wzmożony niepokój, bezsenność, nadmierna potliwość, kołatanie serca, zwiększona ciepłota organizmu, duszności i wiele innych. Ważne jest, żeby w wyniku odczuwania takich objawów oznaczyć TSH i wykonać USG tarczycy, ponieważ objawy te są bardzo często mylone z oznakami ciąży. Większość kobiet ciężarnych odczuwa drażliwość, duszności, kołatanie serca i nadmierne wydzielanie potu. Nie należy lekceważyć żadnych badań, jakie standardowo wykonuje się w ciąży. Dodatkowo nieleczona nadczynność tarczycy, doprowadza do poronienia lub przedwczesnego porodu. Jak widzimy, badanie USG tarczycy choć niedoceniane, jest niezwykle ważnym badaniem, które powinno wykonywać się regularnie, w razie odczuwania jakichkolwiek zniam w codziennym funkcjonowaniu – szczególnie w ciąży.

źródła: