Czym jest badanie USG kolana?

Czym jest badanie USG kolana? Wykonując usg kolana, mamy na myśli o badanie ultrasonograficzne całego stawu kolanowego. Badanie USG pokazuje wyraźnie zmiany zwyrodnieniowe, które powstają w całym obrębie kolana. W przypadku częstych urazów i kontuzji, na jakie bez wątpienia narażone jest kolano, badanie usg jest dość często wykonywanym badaniem wśród pacjentów. Podczas badania lekarz przykłada głowicę aparatu do badanego stawu i ocenia wszystkie parametry. Pacjent natomiast, podczas badania jest proszony o zmianę ułożenia stawu, ponieważ dzięki temu można zaobserwować badane kończyny w ruchu, a obraz badania jest pełniejszy. Niezwykle ważnym elementem badania jest ocena dołu podkolanowego, która możliwa jest wyłącznie dzięki pozycji leżenia na brzuchu.

fot. pixabaycom | cc0

Jakie są wskazania do badania USG kolana?

Wiemy już, czym jest badanie USG kolana, a jakie są do niego wskazania? Badanie usg kolana wykonywane jest przeważnie w kilku konkretnych przypadkach. Różnego rodzaju urazy stawu kolanowego są podstawą do wykonania takiego badania. Urazy mogą być świeże oraz powstałe już jakiś czas temu. Pacjentom może towarzyszyć obrzęk, bolesność i zaczerwienienie. Badanie usg kolana pozwala na włączenie odpowiedniego leczenia. Inne wskazanie to choroba reumatoidalna. Wyróżnić można młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów lub reumatoidalne zapalenie stawów. Dzięki ultrasonografii kolana można także ocenić, wykryte palpacyjnie zmiany w postaci guzków, torbieli oraz określić wygląd otaczających je naczyń krwionośnych.

Jak wygląda badanie USG kolana?

Jak wygląda badanie USG kolana? Lekarz prosi pacjenta o położenie się na leżance, w pozycji na plecach, bądź na brzuchu. Kolano i całe jego okolice smarowane są specjalnym żelem. Dzięki temu fale ultradźwiękowe lepiej przeprowadzane są między głowicą, a stawem kolanowym, czyli miejscem badania. Głowica ultrasonografu przykładana w miejsce stawu kolanowego wysyła ultradźwięki w stronę stawu, a następnie odbija je i powracają one do sondy USG oraz poddawane są przetwarzaniu, dając obraz na specjalnym monitorze. Badanie ultrasonografem umożliwia wykonanie zdjęcia do dokumentacji medycznej.

Co może ocenić lekarz podczas badania USG kolana?

Co może ocenić lekarz podczas badania USG kolana? Nie każdy o tym wie, ale staw kolanowy jest rozdzielany na cztery obszary badawcze: przedni, przyśrodkowy, boczny i tylny. W przedziale przednim bada się ścięgna mięśnia czworogłowego uda, zachyłek nadrzepkowy oraz zachyłki boczne stawu. Wykonując usg przyśrodkowej części stawu kolanowego, lekarz ocenia więzadło poboczne, przyśrodkowe oraz ścięgna gęsiej stopki. Oceniając przedział boczny, uwaga skupiona zostaje na paśmie biodrowo-piszczelowym i więzadłe pobocznym strzałkowym. Natomiast przedział tylny to ocena ścięgna przyśrodkowego, mięśnia dwugłowego uda, kaletki brzuchato-półbłoniastej, pęczka naczyniowo- nerwowego podkolanowego i nerw strzałkowy wspólny.