Ekogroszek – w jakich kotłach palić ekogroszkiem?

Ekogroszek z zasady przeznaczony jest do kotłów z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym, czyli szufladkowym. Można go jednak z powodzeniem stosować również w innych rodzajach kotłów. Ważne, żeby kocioł nie był przestarzały i niesprawny, bo w takiej sytuacji nie uratuje nas nawet najlepszej jakości paliwo. W jakich kotłach bądź piecach możemy zatem palić ekogroszkiem? Oraz czy piec i kocioł to, to samo?

Czym różni się piec od kotła?

Piec i kocioł to określenia używane przemiennie, używane najczęściej do określenia tego samego rodzaju nośnika ciepła. Jest to jednak duży błąd, ponieważ istnieje znacząca różnica pomiędzy kotłem a piecem. Piec bowiem wytwarza ciepło wyłącznie w miejscu, w którym się znajduje, natomiast kocioł odpowiada za wytworzenie nośnika ciepła, z którego możemy korzystać w różnych pomieszczeniach.

fot. pixabaycom | cc0

Jaki kocioł będzie odpowiedni do ekogroszku?

Ekogroszku można używać do grzania w każdym kotle, który został przeznaczony do spalania paliwa stałego. Kotły z podajnikiem tłokowym lub ślimakowym są polecane głównie ze względu na wygodę użytkowania oraz łatwość i czystość obsługi.

Jak wybrać odpowiednią moc kotła do opalania ekogroszkiem?

Wybierając odpowiedni dla nas kocioł, należy zwrócić uwagę na podstawową kwestię. Mianowicie, czy kocioł będzie służyć wyłącznie do ogrzewania domu, czy może również do podgrzewania wody. W drugim przypadku zdecydowanie potrzebna będzie większa moc. Istotnym czynnikiem będą również straty ciepła danego budynku, które powinny znajdować się w jego dokumentacji. Jeżeli nie mamy takich informacji, możemy zwrócić się o pomoc do fachowca, który z pomocą specjalnego programu komputerowego, oszacuje straty cieplne budynku.

Czy ekogroszek może być paliwem kominkowym?

Ekogroszek może być używany jako paliwo kominkowe. Należy jednak pamiętać o jednej, bardzo ważnej zasadzie. Zbyt wysoka temperatura może spowodować pęknięcie szybki w kominku, dlatego nie wrzucajmy za dużo opału jednorazowo.