Holowanie pojazdów bezpośrednio do warsztatu samochodowego

Laweta, to zmyślne urządzenie mechaniczne z którego część z kierowców była lub będzie zmuszona skorzystać, aby odbyć holowanie pojazdu po wystąpieniu usterki lub co gorsza po wypadku. Korzystając z usług pomocy drogowej – warto zastanowić się, czy dobrym rozwiązaniem nie byłoby dla nas holowanie pojazdu bezpośrednio do warsztatu samochodowego.

Podczas nieoczekiwanej przygody, która każdego dnia może spotkać nas na drodze – przeważnie poprzez stres i nerwy nie myślimy o rzeczach, które w danej chwili nie wydają się nam istotne. Tym samym, dzwoniąc po pomoc drogową może nie przyjść nam do głowy, że np. holowanie pojazdu pod dom niekoniecznie będzie dobrym pomysłem.

fot. pixabaycom | cc0

Dużo lepszym rozwiązaniem może być holowanie bezpośrednio do warsztatu samochodowego w którym zdecydujemy się od razu naprawić auto. To o tyle istotne, że często nasze ubezpieczenie (jeśli mamy zawarte w nim holowanie) przewiduje zwrot kosztów wyłącznie za jeden transport. Z tego też powodu – holując auto pod dom, a potem dopiero wybierając warsztat będziemy musieli skorzystać z lawety już we własnym zakresie. To dodatkowy koszt o którym być może nie pomyśleliśmy w chwili wystąpienia zdarzenia drogowego.

Holowanie pojazdów bezpośrednio do warsztatu ma też jeszcze jedną przewagę – mechanik może od razu zerknąć na auto – i być może od ręki usunąć usterkę, jeśli jest to możliwe a i dysponuje odpowiednimi częściami zamiennymi.

Ile kosztuje holowanie pojazdów lawetą?

Koszt transportu auta lawetą uzależniony jest od kilku czynników. Przede wszystkim będzie to odległość do docelowego miejsca holowania. Czym większa, tym koszt usługi będzie odpowiednio wyższy. Samo holowanie może wynieść nas więc od kilkudziesięciu do nawet kilkuset lub co gorsza kilku tysięcy złotych.

Warto zapytać o koszty takiego transportu podczas zamawiania usługi na własną rękę.
Pamiętajmy też, że wiele ubezpieczeń Auto-Casco oferuje nam tzw. Assistance w kraju jak i za granicą. Taka opcja nie stanowi wielkiego kosztu, a pozwoli zaoszczędzić często grube pieniądze w przypadku awarii pojazdu (w szczególności holowanie za granicami kraju).