Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej?

Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej? Jak wiadomo, zarówno wizyta u lekarza, jak i różnego rodzaju badania bywają stresujące. Badanie USG nie powinno jednak budzić naszego strachu i powodować stresu. Najczęściej obawiamy się tego, czego nie znamy. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jak wygląda i przebiega badanie USG jamy brzusznej oraz jak prawidłowo się do niego przygotować.

Na czym polega badanie USG jamy brzusznej oraz jak wygląda?

Na czym polega badanie USG jamy brzusznej oraz jak wygląda? Badanie USG jest badaniem ultrasonograficznym. Oznacza to, że wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, czyli ultradźwięki. Urządzenie do USG to jednocześnie nadajnik i odbiornik owych fal. Ultradźwięki są wysyłane do wnętrza organizmu, a następnie odbijają się od narządów wewnętrznych i struktur oraz powracają do głowicy aparatu USG. Na podstawie długości odbitej fali na ekranie specjalnego monitora tworzy się obraz, który pokazuje wszelkie zmiany i nieprawidłowości.

fot. pixabaycom | cc0

W jamie brzusznej mieszczą się różne narządy. Dlatego podczas badania, można zbadać wiele z nich. USG jamy brzusznej jest zupełnie bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne. Odbywa się poprzez dotykanie głowicą aparatu po badanym obszarze ciała. W przypadku badania jamy brzusznej ocenie lekarza podlega wątroba z pęcherzykiem żółciowym i drogami żółciowymi, śledziona, trzustka, nerki i nadnercza wraz z układem wyprowadzającym, pęcherz moczowy, a także narządy miednicy mniejszej, do których zaliczamy macice i jajniki u kobiet, a u mężczyzn prostatę.

Lekarz prosi pacjenta o położenie się na plecach. Następnie na badany obszar nanosi warstwę żelu, który zapewnia ostrość otrzymywanego obrazu. Teraz rozpoczyna się właściwe badanie. Podczas badania USG pacjent może zostać poproszony o wzięcie głębokiego wdechu i zatrzymanie powietrza. Lekarz może poprosić również o zmianę pozycji, odwrócenie się na prawy bądź lewy bok, a nawet na brzuch, żeby lepiej uwidocznić nerki i układ moczowy.

Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej?

Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej? Większość z badań USG nie wymaga żadnych przygotowań. Jednak w przypadku badania jamy brzusznej, sytuacja wygląda nieco inaczej. Badanie ma ścisły związek z działaniem układu pokarmowego i moczowego. Dlatego też przygotowanie do USG brzucha, obejmuje zadbanie o obydwa te układy. Lekarze proszą przeważnie o wstrzymanie się od posiłków na 6-8 godzin przed badaniem, a jeżeli wizyta odbywa się w godzinach porannych, pacjent powinien być na czczo. Można natomiast bez ograniczeń pić wodę, wskazane jest nawet, żeby na godzinę przed badaniem wypić jej większą ilość oraz nie oddawać moczu. Dzięki temu cały układ moczowy będzie lepiej widoczny.