Jak wygląda przegląd dentystyczny?

Jak wygląda przegląd dentystyczny powinien wiedzieć każdy z nas, ponieważ należy wykonywać go przynajmniej raz do roku. Niestety nawet rutynowa kontrola uzębienia wzbudza często lęk i strach przed wizytą u stomatologa. To duży błąd, ponieważ naprawdę nie ma się w tym przypadku czego bać. Przegląd trwa zaledwie kilka lub kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesny. Profilaktyka w leczeniu zębów jest najważniejszym filarem, pozwalającym utrzymać biel zębów i zdrowie jamy ustnej. Regularne przeglądy powinny wejść nam w krew, będąc tak samo naturalną sytuacją, jak codzienne mycie, czy płukanie jamy ustnej. To ważne, ponieważ należy pamiętać, że jesteśmy przykładem dla swoich dzieci, a u najmłodszych pacjentów warto od samego początku dbać o regularne wizyty w gabinecie dentystycznym.

fot. pixabaycom | cc0

O czym należy pamiętać przed wizytą u stomatologa?

Tak naprawdę nie ma konkretnych wskazań, czy przeciwwskazań do wizyty u stomatologa w tym konkretnym przypadku. Jeżeli cierpimy na silny lęk, związany z wizytą w gabinecie, lepiej będzie od razu przez telefon, dowiedzieć się dokładnie jak będzie wyglądała wizyta i czego się spodziewać, by wyeliminować stres. Oczywistym jest fakt, że wybierając się do stomatologa, czy to na przegląd, czy na leczenie, przed wizytą należy dokładnie umyć jamę ustną i unikać palenia tytoniu.

Jak wygląda przegląd dentystyczny krok po kroku

Na początku wizyty, stomatolog odbywa konkretną rozmowę z pacjentem. Podczas takiego wywiadu, zbiera informacje odnośnie poprzednich wizyt i leczenia zębów, chorób przewlekłych oraz przewlekle przyjmowanych leków, ogólnego stanu zdrowia oraz konkretnych dolegliwości związanych z uzębieniem. Następnie przystępuje do przeglądu zębów, wypełnień pod kątem ewentualnych ubytków oraz nadwrażliwości. Po dokładnych oględzinach informuje pacjenta o stanie uzębienia i jamy ustnej oraz ewentualnym planie leczenia. Dentysta daje również wskazówki odnośnie tego, w jaki sposób dbać o jamę ustną w domu.