Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu?

Wielu kierowców zastanawia się, na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu, a dokładnie ubezpieczenia Auto Casco. Jeszcze do niedawna wydawało się być zarezerwowane tylko dla drogich aut, które dopiero co opuściły salon. Obecnie jednak coraz więcej osób decyduje się na zakup dodatkowego ubezpieczenia, które chroni nas przed kradzieżą, porysowaniem maski przez zazdrosnego sąsiada lub wypadkiem z sarną. To właśnie zakres ubezpieczenia jest w tym przypadku najważniejszy. Zakres obowiązkowego OC jest bowiem regulowany ustawowo.

Czym jest ubezpieczenie samochodu AC i czy warto w nie inwestować?

Ubezpieczenie Auto Casco to ubezpieczenie dodatkowe, na którego zakup zobligowani są jedynie posiadacze aut w leasingu lub niekiedy również w kredycie. Coraz więcej osób, ale niestety, wciąż nie wszyscy decydują się wykupić AC, nie zdając sobie sprawy, jak wiele korzyści przynosi posiadanie takiego ubezpieczenia. Ubezpieczenie Auto Casco to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia, w którego skład wchodzi zarówno standardowe wyposażenie pojazdu, jak również — jeżeli je zgłosimy, fotelik dziecka, czy radio. Polisa może chronić przed różnymi sytuacjami, w zależności, jaki zakres ubezpieczenia wybierzemy. Najczęściej są to:

  • kradzież
  • uszkodzenie pojazdu przez osoby trzecie lub zwierzęta
  • wypadek lub kolizja z innymi autami osobowymi, zwierzętami lub przedmiotami

Wybierając większy zakres ubezpieczenia, możemy również wybrać ochronę przed warunkami atmosferycznymi, na przykład gradem lub pożarem, czy wybuchem. Warto dokładnie przeczytać, co wchodzi w skład ubezpieczenia, ponieważ wiele instytucji oferuje tak zwane mini AC, którego zakres jest dość wąski i nie wszystkim będzie odpowiadał.

fot. pixabaycom | cc0

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu – 3 podstawowe warunki

  • Sposób naprawy — mamy tu dwie opcje do wyboru. Mówiąc najprościej, pierwsza obejmuje naprawy w autoryzowanych serwisach, wtedy auto zostanie tam naprawione, a towarzystwo ubezpieczeniowe rozliczy się bezpośrednio z serwisem. Druga opcja to naprawa na zasadzie kosztorysu, odszkodowanie zostanie wyliczone na podstawie cen rynkowych, a kwota zostanie przelana na rachunek kierowcy. Warto również zwrócić uwagę na to, czy chcemy dokonywać napraw na zamiennikach, czy oryginalnych częściach.
  • Udział własny w szkodzie — im wyższa suma zostanie wniesiona przez kierowcę, jako udział własny, tym niższa będzie składka ubezpieczenia.
  • Amortyzacja części — na czym polega amortyzacja części? Wartość części za naprawę, zostaje obliczona procentowo, biorąc pod uwagę wiek pojazdu oraz jego zużycie. Przykładowo, części kosztują 1000 zł, a amortyzacja wynosi 50%, otrzymujemy więc kwotę 500 zł za części do naprawy uszkodzonego auta.