Przebieg kursu na prawo jazdy

Przebieg kursu na prawo jazdy z pewnością zastanawia każdego, kto planuje uzyskać uprawnienia do kierowania pojazdami. Ile godzin trwa teoria, kiedy będziemy mogli wyjechać na miasto i jak wyglądają jazdy. Jedno jest pewne, w naszym kraju najpopularniejsze prawo jazdy, kategorii B, może uzyskać tylko i wyłącznie osoba pełnoletnia. Kurs można rozpocząć najwcześniej 3 miesiące przed ukończeniem 18 roku życia. Sam kurs składa się tak naprawdę z dwóch części: teoretycznej i praktycznej, zakończonej egzaminem wewnętrznym. A jak dokładnie wygląda przebieg kursu na prawo jazdy i co oznaczają poszczególne określenia?

fot. pixabaycom | cc0

Przebieg kursu na prawo jazdy krok po kroku

Każdy kurs na prawo jazdy podzielony jest na dwie części, tak jak wspomnieliśmy wyżej: teoretyczną i praktyczną.

Część teoretyczna — to 30 godzin lekcyjnych, czyli trwających 45 minut wykładów i ćwiczeń. Podczas nauki teorii, kursant uczy się przepisów ruchu drogowego, zasad poruszania się po drogach, praw i obowiązków kierującego oraz odbywa ćwiczenia praktyczne z udzielania pierwszej pomocy. Niektóre szkoły jazdy, już po częśći teoretycznej proponują dla utrwalenia wiedzy mały egzamin wewnętrzny.

Część praktyczna — to już 30 pełnych godzin jazd, odbywających się w specjalnie przystosowanych pojazdach, zwanych potocznie elkami. Auta wyposażone są w dodatkowy komplet pedałów, których w każdej chwili może użyć instruktor, podobnie jak egzaminator podczas egzaminu państwowego. Na początku kursant odbywa jazdy po placu manewrowym. Gdy instruktor zadecyduje, że kursant gotowy jest, by wyjechać na miasto, kontynuują jazdy w przestrzeni miejskiej. Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach, by podejść do egzaminu po 30 godzinach jazd, może zdecydować się na jazdy doszkalające.

Egzamin wewnętrzny — po ukończeniu obu części kursu, odbywa się egzamin wewnętrzny. Jeżeli kursant go zda, otrzymuje zaświadczenie, które z kolei upoważnia go do przystąpienia do egzaminu państwowego.