Ubezpieczenie niskiego wkładu w kredycie hipotecznym

Ubezpieczenie niskiego wkładu w kredycie hipotecznym stosowane jest w zasadzie przez większość polskich banków. Ubezpieczenie ma na celu dodatkowo zabezpieczyć bank, czyli kredytodawcę, podczas gdy klient nie ma wystarczających środków na wkład własny. I choć na razie może to brzmieć dla wielu osób jak czarna magia, wyjaśniamy na czym polega oraz co nam daje tak zwane ubezpieczenie niskiego wkładu w kredycie hipotecznym.

Na czym polega UNWW, czyli ubezpieczenie niskiego wkładu własnego?

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego to dodatkowa forma zabezpieczenia banku, który decyduje się na udzielenie kredytu hipotecznego osobom, które nie posiadają wystarczających środków na wkład własny. Obecnie obowiązujące przepisy mówią, że wkład własny powinien wynosić 20% wartości nieruchomości. Co to oznacza w praktyce? Kredytobiorca do każdych otrzymanych z banku 100 tysięcy musi dostarczyć 20 tysięcy środków własnych. Ubezpieczenie niskiego wkładu w kredycie hipotecznym jest konieczne w sytuacji, gdy kredytobiorca posiada jedynie 10% środków.

fot. pixabaycom | cc0

Co daje ubezpieczenie niskiego wkładu własnego?

Tłumacząc wprost, ubezpieczenie niskiego wkładu w kredycie hipotecznym daje osobom, które nie mają wystarczających środków na wkład własny, możliwość ubiegania się w ogóle o kredyt hipoteczny. Jeżeli bank nie udziela takiego ubezpieczenia, bez 20% wkładu nie ma sensu w ogóle starać się o taki kredyt.

Ile wynosi ubezpieczenie niskiego wkładu w kredycie hipotecznym?

O tym, ile wynosi ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, decyduje sam bank. Podobnie jak z marżą lub prowizją, wysokość tej kwoty będzie różnić się w zależności od danego banku. Często sytuacja wygląda tak, że banki nie wykazują kwoty ubezpieczenia, jako osobnego kosztu w tabeli, czy symulacji oferty kredytowej. W takiej sytuacji jest ona po prostu doliczana do marży. Koszt ubezpieczenia wynosi jednak najczęściej 0,2%.

Niestety nie jest możliwe samodzielne wyliczenie, ile wynosi ubezpieczenie, ponieważ nie znamy zasad, którymi kierują się banki oraz procentowych wartości. Warto również pamiętać, że ubezpieczenie to jest ubezpieczeniem jedynie z nazwy, ponieważ nie chroni kredytobiorcy, a bank. A jedyną możliwością uchronienia się przed dodatkowymi kosztami kredytu, jest wpłata własna w wysokości 20% wartości nieruchomości.