USG piersi — jak przebiega badanie?

USG piersi powinno wykonywać się profilaktycznie, w celu potwierdzenia bądź wykluczenia podejrzeń chorób nowotworowych oraz w celu ewentualnego skontrolowania procesu leczenia. Badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania. Kobieta powinna jedynie pamiętać, by zgłosić się na nie w pierwszej połowie cyklu.

Dlaczego USG piersi jest tak ważne?

Dlaczego USG piersi jest tak ważne? Nowotwory piersi są niestety jedną z częściej występujących chorób nowotworowych u kobiet. Regularne wykonywanie badania USG piersi pozwala na wykrycie guzów we wczesnym stadium, co ma ogromny wpływ na efektywność leczenia. USG ma jednak również inne zastosowania.

fot. pixabaycom | cc0

Zastosowanie badania USG piersi

USG jest podstawowym badaniem wykonywanym w ramach profilaktyki nowotworu piersi i pozwala wykryć zmiany, które nie są jeszcze wyczuwalne na poziomie palpacyjnym, ani wyraźnie zauważalne. Stosowane jest również w różnicowaniu zmian torbielowatych i litych, a także w ocenie wielkości i granic zmian ogniskowych.

Na czym polega USG piersi?

Na czym polega USG piersi? Badanie USG piersi wykonywane jest w gabinecie ginekologicznym bądź radiologicznym. Średnio trwa około 15 minut. Przed badaniem lekarz przeprowadza wywiad i prosi pacjentkę o udzielenie odpowiedzi na pytania, które dotyczą samodzielnych obserwacji piersi, czynników ryzyka nowotworu piersi i przypadków chorób nowotworowych w rodzinie. USG piersi przeprowadzane jest w pozycji leżącej, z odsłoniętą klatką piersiową i rękami umieszczonymi pod głową. Lekarz nakłada na badany obszar ciała żel, który ułatwia przesuwanie głowicą aparatu ultrasonograficznego, po czym przystępuje do właściwego badania. Głowicą aparatu wykonuje na skórze podłużne i okrężne ruchy, lekko uciskając przy tym piersi. Obraz badania widoczny jest od razu na specjalnym monitorze, a specjalista natychmiastowo może stwierdzić, czy mamy powody do niepokoju.

Jak często należy wykonywać badanie USG piersi?

Jak często należy wykonywać badanie USG piersi? Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne zaleca, żeby kobiety, które ukończyły 30 lat, wykonywały badanie USG piersi przynajmniej raz w roku. Jeżeli w rodzinie występowały przypadki nowotworów piersi, badanie należy wykonywać nawet co 6 miesięcy. Na USG należy również bezwzględnie zgłosić się, kiedy w piersi wyczuwalne są zgrubienia.